Tavaly vetettük új helyére a sóskát, amiből szép termésünk lett a nyáron. Most még kicsi, nem tudom szedni, de már nagyon várom, hogy újra szedjek belőle és valamelyik kedvencünket elkészíthessem. Van, akinél már sokkal nagyobbak a sóskalevelek, de a mi kertünk kevésbé meleg, mint az övéké, így nekem még várnom kell néhány hetet. Idén vetettünk egy újabb helyre is sóskát, hogy télire is tudjak eltenni.
A sóska évelő növény, így nem kell minden évben újra vetnünk (olyan 4-5 évente szoktuk újra vetni). Az első zöldségek egyike tavasszal. Naposabb vagy félárnyékos helyet kedveli, de úgy vettem észre, jobban szeret a mostani helyén, ahol a nap egy részében félárnyékban lehet (azaz a nap egy részében közvetlenül éri a fény, a nap második felében viszont már árnyékosabb). Itt nem magzik fel olyan gyorsan (a régi helyén nagyon sütötte a nap, hamar kiszáradt a föld és nem győztem a magszárakat letépkedni). A sóska vízigénye nagy, így mind vetés után, mind tenyészidő alatt biztosítsuk számára a nedves talajt.
A magot (melyek nagyon aprók) 1-2 cm mélyre vessük márciusban vagy ősszel (augusztusban-szeptemberben). A magok már 2-4 fokon csíráznak. Csírázása lassú, hosszú ideig tart. Tavaly olvastam, azóta igyekszem betartani, hogy szedésnél nagyon figyelni kell arra, hogy a fiatal leveleket, az úgynevezett szívleveleket ne szedjük le, ne sértsük meg, mert akkor csökkentjük a későbbi termést. Tavaly már igyekeztem a legkisebb leveleket meghagyni és nem kopasztottam úgy meg a bokrokat, ahogy előtte szoktam.
Egy kis ízelítő. A receptek az Ízőrzőn, ITT.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése